Sal. Ara 3rd, 2019

Yurt Dışında Çalışmak-2019

3 min read

Yurt dışında çalışmak özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülke de yaşan her vatandaşın hayalinde vardır. Zamanında Almanya furyasına katılan Türk vatandaşları zamanla para biriktirip tekrar ülkelerine döndü bile . Yüksek maaş imkanı,sosyal yaşam fırsatları ve daha fazla imkanlarının olması tartışmasız ülkemizdeki her insanı cezbediyor.Bizler de bu yazımız da Yurt dışında çalışmak konusundaki önerilerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Yurt Dışında Çalışmak

Ülkemizdeki bir çok insanın ekonomik sıkıntılardan bunalıp, daha çok para kazanmak ya da kendini geliştirmek için, bir süreliğine de olsa yurt dışında yaşamak en büyük hayali. Peki, bu düşünce bir hayal olarak kalacak kadar imkansız mı?Aslında değil.Örf adetlerimiz gereği aileye olan bağlarımız bizlerin yurt dışında yaşamak veya çalışmak için önümüzdeki en büyük engellerden biri.Bir kısım tanımadığım ülke de ne işim var derken diğer bir kesim ise nasıl iş bulacağı hakkında bir fikri yok.

Yurt Dışında Nasıl İş Bulurum?

Ülkemiz de birçok şirket gelişmiş diğer ülkeler de iş bulmaya yardımcı oluyor.Bu şirketlerin arasında güvenilir olduğu kadar dolandırıcı olanı da maalesef bir hayli fazla..Bu yüzden eğer şirket aracılığı ile yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız, mutlaka detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz.

Türkiye’den diğer ülkelere çalışmaya giden kişilerin en çok çalıştıkları iş kolu gıda ve turizm sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla üniversite eğitimi için yurt dışında bulunan öğrenciler tarafından tercih edilen garsonluk dışında yapabilecekleriniz, daha çok yabancı dil  seviyesi ve bir mesleğinizin olması ile doğru orantılı oluyor..

İş imkanları her ülkenin ihtiyacına göre farklılık gösteriyor. İnşaat, bilişim ve sağlık sektörü,gıda ülkesine göre değişmekle birlikte, çalışacak işçi açığı olan ve bu sebeple yabancı işe alımlarında fırsatlar sunan iş kolları arasında ön sıralarda yer alıyor.

Türkiye’den En Çok İşçi Alan Ülkeler

Genç nüfusu az,ekonomik geliri yüksek olan ülkelerde çalışan işçi bulmak bir hayli zor.Bu ülkeler ise işlerini  diğer ülke vatandaşlarına yaptırmayı tercih ediyorlar.Türkiye’den en çok işçi alan ülkeleri sıralamak gerekirse;

  • Katar
  • Bahreyn
  • Almanya
  • Fransa
  • Malta
  • BAE

olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışma Vize Almak Zor Mu?

Çalışma vizesi almanın zorluğu ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor.Eğer bir Filistin vatandaşı iseniz üzülerek söyleyebiliriz ki vize alma işini unutun.Fakat bu konuda Türkiye çok önler de olmasa da ortalar da sayılıyor.Genç nüfusun fazla olması en önemli etkenler arasında.Hele ki bir de diploma sahibi iseniz yukarı da saydığımız ülkeler de çalışma vizesi almak sandığınız kadar zor olmayacaktır.

İngilizce Bilmiyorum,Çalışabilir Miyim?

Gideceğiniz yer İngilizce konuşulmayan bir ülke dahi olsa, hiç yabancı dil bilmemektense sadece İngilizce biliyor olmanız bile büyük bir avantajdır. Bir çok ülkedeki, çok uluslu şirketlerde İngilizce eğitimi veriliyor bu tür kurs veren ofisler bulabilirsiniz. Yabancıların kurduğu küçük şirketlerde de yerel dil yerine İngilizce konuşuluyor olması muhtemel.Bu yüzden en azından İngilizce bilmeniz sizin için bir artı olacak.

Bu yazımız da Yurt Dışında Çalışmak hakkındaki tüm detayları anlatmaya çalıştık.Dilerseniz Evden Para Kazanmak konumuza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir