Pts. Ara 2nd, 2019

Para Nasıl Kazanılır Para Kazanma Yöntemleri

6 min read

Günümüz şartlarında para en temel ihtiyaç durumuna gelmiş durum da.Peki Para Nasıl Kazanılır? Geçmişte amaçlar için bir araçken, günümüzde ” para” amaç statüsünde. Bir yere gitmek, bir şey almak, yemek yemek gibi temel kavramlar artık onsuz anılmıyor.

Para Nasıl Kazanılır?

Çağımızda para kazanmak için binlerce iş kolu var. Genel olarak endüstri, tarım, teknoloji, eğitim, inşaat gibi ana dallar ve onların alt kolları mevcut. İnsanlar işçi, patron gibi emek sahibi ve para sahibi gibi sıfatlarla bu çarkın içinde kendilerine yer buluyor.

İşçi sınıfı yada çalışan grubu sabit maaşlarla “para” ya sahip oluyor. Bu para genel ihtiyaçlarına (yemek, barınak, yol gibi ) zar zor yetiyor. Bu durumda ya aldıkları maaşa göre yaşam standartları oluşturup tatil, giyecek, yemek, yol gibi harcamalarda ekonomik davranma yöntemleri bulmakta , yada daha doğrusu o şartlara zorlanmaktalar. Diğer çalışan kısım ise ya ek iş ya daha fazla mesai ile daha fazla para kazanma yolları bulmakta. Bir kısım ise gayri meşru yollara sapıp paraya ulaşma çabası içerisinde.

Nasıl daha fazla para kazanabiliriz?

İyi bir yaşam için para gerekli. Ama nasıl? Nasıl daha fazla para kazanabiliriz. Bir işçi olarak çalışarak daha fazla para kazanmak artık çok geçerli meslekler dışında hayal. Peki daha fazla nasıl para kazanabiliriz. Öncelikle para kazanmak piyango ve gayri meşru yollar dışında emek , zaman ve şans ister. Kafanızdan çok kısa bir zamanda zengin olma fikrini ortadan kaldırıp hayal kırıklığına uğramayın. Bir anda zengin olabilmek için ya piyango gibi şans oyunları, ya zengin bir eş, yada hazine gibi bir şey ( Buda gayri resmidir ) ya da tamamen gayrimeşru yollar olabilir. Ama unutmayın, bu gayri meşru yollar sizin hayatınızı da bitirebilir. Bu yollar bir iş değil , bir aptallıktır. Bu yollara girmek kanunen de  yasaktır.

Çalışarak daha fazla para kazanmak

Çalışarak daha fazla para kazanmak için geçerli bir mesleğiniz olması gerekir. Okuyarak bu mesleklerden (tıp alanı, mühendislik alanı, radyo televizyon, yöneticilik, inavasyon, bilişim vb. ) iş kollarını tercih edebilirsiniz.Okumak güzel bir iş elde etmenin en geçerli yoludur. Güzel bir işte hem para kazanabilir hem de severek yapacağınız bir iş olduğu için size rahat ve huzurlu bir gelecek sağlar.  Ama baktınız iş işten geçmiş ,okul ya yok ya okumadınız ya da fırsatınız olmadı,sabit bir iş dışında yapabilecek bir şeyiniz yok bu durumda seçeceğiniz mesleği seçerken bir kaç noktaya dikkat etmelisiniz.

Öncelikle yapacağınız işin geçerli bir iş kolu olup olmadığına bakın. O işte çalışanlarla konuşup işin detaylarını öğrenebilirsiniz. Çalışacağınız iş kolunda alınacak ücretler ne kadar , yükselme imkanı var mı , mesai durumu nasıl , çalışma koşulları nasıl diye araştırmak sizin için en iyi sorular olacaktır. Fabrika tarzı yerlerde çalışmak yükselmeniz açısından zordur ve maaşınız belirli bir düzeyde olacaktır. Ama ilerde kendiniz bir yer açmayı düşünüyorsanız bu ayrıntıyı da hesaplamanız gerek . Örneğin bir tekstil atölyesinde makineci olup ilerde kendiniz bir tekstil atölyesi açabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken sadece tek tip dikim yaparak bu işi öğrenemeyeceğinizdir.

Unutmayın bir iş yeri açmak için o işten anlamalısınız. Hiç bir şey bilmeden bir iş koluna atılmak ve inanın çok zor ve risklidir. Bir otomasyon yerinde çalışıp o işi kurmanız eğer paranız yoksa çok zor olacaktır , o yüzden mantıklı seçimler yapın. Ne istediğinize karar verin. Atacağını her adım sizin geleceğinize atılan adımlar olduğunu unutmayın .Bir berber , kuaför olmak , böyle bir dükkan açmak günümüzde çok kolay sayılabilir .Her köşe başında var artık böyle dükkanlar. Sizde bir berber , bir kuaför , bir demirci , bir terzi olabilirsiniz. Burada aklınızda olacak şey bu kadar çok olan bu iş kollarında gelen paranın bölünmesi olacaktır.Bu gibi işlerde çok iyi yerlere gelenler var ama inanın şans faktörü dediğimiz şey çok acımasız olabiliyor.

Ek iş yaparak ek gelir elde etme

Çalıştığınız bir iş var paranız yetmiyor. Yeni bir iş koluna atılmanız zor , bir iş yeri açmanız da zor..Peki para nasıl kazanılır ?Yapılacak en basit şey ek iş yaparak para kazanmak olacaktır.Ek iş seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi normal işinizi etkilememesidir. Yorucu bir ek iş ile hayatınızı zorlaştırıp , çekilmez bir hal aldırabilirsiniz. Bir diğer dikkat edeceğiniz şey ise seçeceğiniz ek işin size uygunluğudur. Peki ne gibi ek işler yapılarak ek gelir elde edebiliriz. Popüler ek iş olanakları var. Anketörlük , temizlik, müşteri temsilcisi, satış temsilcisi, ofis işlerine yardımcılık, temizlik işleri, çocuk bakıcılığı, evcil hayvan bakıcılığı, fuarlarda host , hosteslik olabilir. Bunun yanında evde de yapabileceğiniz el işleri, çiçek yetiştiriciliği, süs eşyaları, mum, işleme, kokulu taşlar, magnetler, çiçekli taçlar gibi işler olabilir.Evde yapacağınız bu tarz işler çoğunlukla hobisel işler üzerine kuruludur. Bu işleri yaparak ilerde büyüyüp normal iş yerine bu tarz işler yapanlar çoktur.

Para nasıl kazanılır sorunuza verilebilecek bir diğer ek iş olanağı ise network marketing denilen yöntemdir. Bu yöntem ile çeşitli ürünlerin satışını yaparak ve aynı zamanda kullanıcı ekleyerek para kazanabilirsiniz. Bu yöntem bir hiyerarşik yapıda olup eklediğiniz her kullanıcının sattığı eşyadan da para kazanmanız üzerine kuruludur. Ne kadar çok kullanıcı o kadar fazla para anlamına gelir.

İnternetten Para Kazan

Bunların dışında internetten de para kazanabilirsiniz. Günümüzde bir çok insan internetten para kazanma yollarına başvuruyor. Bu yöntem ile hem kolay para kazanama hem de fazla yorulmamış oluyor. İnternetten para kazanmak için basit bilgisayar kullanıcısı olmanız yeterlidir. Ne gibi yollarla ek gelir sağlanır gelin görelim.

İçerik yazarak ve bu içeriği satarak para kazan

İçerik yazarak ve bu içeriği satarak para kazanabilirsiniz. Bazı web siteleri içerik konusunda çektiği sıkıntı için değişik zihinlere ihtiyaç duyar. Eğer kendinize güveniyorsanız bu ek iş dalını düşünebilirsiniz.  İlk başta düşük ücretler alacağınız bu işte tanındıkça yüksek meblağlar karşılığı para kazana bilirsiniz.

Facebook, instagram, pinterest, twittir gibi sitelerde sosyal medya yöneticiliği yaparak para kazanabilirsiniz. Sosyal medyadaki şirketlere başvurarak bu konuda bilgi alabilir ve aylık ek gelir kazanabilirsiniz. Bu yöntem ile kullanıcılara  ürün satmanın ve pazarlamanın internet boyutunda nasıl olduğunu ve bunu nasıl yapacağını anlatılır. Bunların yanında basit dersler alarak internet üzerinde web sitesi kurarak para kazanabilirsiniz. Kuracağınız web sitesi ile adsense gibi reklam şirketlerine başvurarak reklam alabilir ve reklam hitlerine göre para kazanabilirsiniz.  Yeteneklerinize göre Youtube de video yayınlamakta bir başka seçenektir. Günümüzde bir çok youtuber olmakta ve bazıları inanın çok iyi paralar elde etmekte. Bu iş için izlenebilir içerik hazırlamak çok önemlidir. Eğer ilginç fikirleriniz varsa , video sitelerinde şu an bile hızla para kazanana bilirsiniz.  Bir diğer seçenekte yabancı diliniz varsa çeviri yaparak para kazanmak olacaktır.

Zamanımızda bazen iş seçme şansımız bile olmuyor , aç kalmamak için önümüze gelen ilk işe el atıyoruz. O yüzden elinizdekinin kıymetini de bilmek gerek diye biraz politik düşünüyorum. Ama bildiğim başka bir şeyde sevmediğiniz bir işte çalışmakta insanın kötü etkilemesi. Önemli olan iş seçerken yeteneğiniz , zamanınız , yapacağınız işin popülaritesini bilmek olacaktır. Yeteneğinizin olmadığı, zamanınızın olmadığı ve yaptığınız işin alıcısı yoksa emeğiniz bir şeye yaramayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir